آموزش رایگان php
جلسه سوم

نحوه ی نوشتن کدهای PHP 5

همانطور که قبلا گفتیم ، کدهای PHP در سمت سرور اجرا شده و نتیجه ی اجرای این کدها به صورت HTML به مرورگر کاربر فرستاده می شود. ساختار پایه ای کدهای PHP: کدهای PHP می توانند در هر قسمتی از صفحه ی وب قرار گیرند. اما این سوال مطرح می شود که موتور PHP چگونه […]

همانطور که قبلا گفتیم ، کدهای PHP در سمت سرور اجرا شده و نتیجه ی اجرای این کدها به صورت HTML به مرورگر کاربر فرستاده می شود.

ساختار پایه ای کدهای PHP:

کدهای PHP می توانند در هر قسمتی از صفحه ی وب قرار گیرند. اما این سوال مطرح می شود که موتور PHP چگونه متوجه می شود که کدام فایل ها حاوی کدهای PHP هستند و این کدها در کدام قسمت از فایل قرار دارند تا بتواند آن ها را پردازش کند ؟؟؟

جواب اینکه هنگامی که این کدها در سرور قرار می گیرند ، موتور PHP تنها فایل هایی را که با پسوند .php هستند پردازش کرده و با بقیه ی فایل ها کاری ندارد ، علاوه بر این درون این فایل ها تنها قسمتی از فایل را پردازش می کند که بین <?php و <؟ قرار گرفته اند پس برای نوشتن کدهای PHP باید این کدها را بین <?php و <? قرار دهیم.

جمع بندی :

در ادامه یک مثال ساده از یک فایل PHP  آورده شده که از یک تابع درونی PHP (یعنی echo) استفاده کرده و خروجی ای را در مرورگر نمایش می دهد:

نکته : دستورات PHP با علامت “;” پایان می یابندبه بیان دقیق تر با استفاده از “;” به موتور PHP می گوییم که یک دستور PHP به اتمام رسیده و یک دستور جدید در ادامه وجود دارد. (البته ممکن است دستور دیگری در ادامه نباشد)

نحوه ی کامنت گذاری در PHP:

کامنت ها (comment) در کدهای PHP قسمتی از کد هستند که به عنوان بدنه ی اصلی برنامه به حساب نمی آیند (به معنای دقیق تر کامنت ها در سرور پردازش نمی شوند و سرور آن ها را نادیده می گیرد.)

ممکن است این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که با وجود اینکه کامنت ها به عنوان بدنه ی اصلی برنامه حساب نمی شوند و سرور آن ها را نادیده می گیرد ، پس هدف از کامنت ها چیست ؟

هدف از کامنت گذاری در کدها (نه تنها PHP بلکه هر زبان برنامه نویسی دیگر) :

در کل هدف از کامنت گذاری دادن اطلاعات اضافه بر برنامه و مفید به افرادی است که قادر به مشاهده ی کد شما هستند تا بتوانند با کد نوشته شده راحت تر ارتباط برقرار کنند.

PHP از سه روش کامنت گذاری پشتیبانی می کند:

 

بنابراین برای گذاشتن کامنت (متن توضیحی کد) یک خطی میتوانیم از // و # استفاده کنیم :

یعنی به این صورت

ویا

برای گذاشتن متن چند خطی ، میتوان از روش زیر استفاده نمود

دقت کنید که همانطور که گفته شد ، از کامنت ها برای ایجاد توضیح اضافی و راهنمایی به خواننده کد استفاده میشود و این متن ها توسط سرور اجرا نمیشوند و تاثیری در نحوه نمایش محتویات صفحه شما ندارند.

آیا کدهای PHP به بزرگ و کوچک بودن حروف حساس است ؟

در زبان PHP تمامی کلمات کلیدی (یعنی if, else, while, echo, …) ، کلاس ها ، توابع ، توابع تعریف شده توسط کاربر به حروف حساس نیستند.

به کد زیر دقت کنید ، در این کد هر سه شکل نوشتاری دستور echo در PHP کاملا درست و مجاز است و هیچگونه خطایی تولید نخواهد شد:

اما در PHP نام تمامی متغیرها حساس به حروف است.

به مثال زیر دقت کنید. در این مثال تنها echo اول خروجی می دهد زیرا متغیرها در PHP حساس به حروف هستند و این سه متغیر کاملا با هم تفاوت دارند:

 

بنابراین بر اساس نوشته بالا ، دستورات و توابع PHP به بزرگی و کوچکی حروف حساس نیستند امّا متغیر ها نسبت به این موضوع حساس میباشند.

مثلا متغیر NAME با متغیر name تفاوت دارد.

کلیه حقوق مدرسه مجازی وب متعلق به گروه طراحی وب نگار میباشد.کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.