آموزش رایگان php
جلسه ششم

انواع داده در PHP 5

انواع داده در PHP : متغیرها در PHP قابلیت ذخیره سازی داده های مختلفی را دارند و داده های مختلف هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. در ادامه به بررسی انواع داده در PHP می پردازیم: PHP از داده های زیر پشتیبانی می کند: داده های از نوع رشته (String) داده های از نوع […]

انواع داده در PHP :

متغیرها در PHP قابلیت ذخیره سازی داده های مختلفی را دارند و داده های مختلف هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. در ادامه به بررسی انواع داده در PHP می پردازیم:

PHP از داده های زیر پشتیبانی می کند:

رشته ها در PHP :

منظور از رشته دنباله ای از کاراکترها می باشد.

یک رشته شامل هر آن چیزی که درون ‘ ‘ یا ” ” است می باشد. به مثال زیر دقت کنید :

اعداد صحیح در PHP :

داده های از نوع صحیح در واقع همان مجموعه اعداد صحیح در ریاضیات هستند (اعداد بدون ممیز بین -۲,۱۴۷,۴۸۳,۶۴۸ و ۲,۱۴۷,۴۸۳,۶۴۷٫)

قوانین استفاده از اعداد صحیح :

در مثال زیر متغیر $x یک متغیر از نوع صحیح است. در PHP با استفاده از تابع var_dump() می توان نوع داده و مقدار آن را در مرورگر نمایش داد:

اعداد اعشاری در PHP :

یک عدد اعشاری ، عددی است که دارای ممیز است یا به شکل نمایی نوشته شده. به مثال زیر دقت کنید ، در این مثال متغیر $x یک متغیر از نوع اعشاری است :

داده های منطقی در PHP :

داده های منطقی فقط و فقط دو حالت را نمایش می دهند (چیزی شبیه خاموش یا روشن ، صحیح یا غلط) : TRUE  یا FALSE

این نوع داده ها عمدتا در شرط ها و عبارت های منطقی استفاده می شوند. در بخش های بعدی بیشتر با شرط ها و عبارت های منطقی آشنا می شویم.

آرایه ها در PHP :

تا کنون با متغیرهایی آشنا شدیم که تنها می توانند یک داده را در خود نگه دارند. اما اگر بخواهیم چندین داده را به طور همزمان در متغیری ذخیره کنیم چه ؟؟

آرایه ها در PHP این امکان را برای ما فراهم می کنند که بتوانیم چندین داده را در کنار هم ذخیره کنیم. در مثال زیر متغیر $car یک آرایه است که به طور همزمان نام چند خودرو را در خود به همراه دارد :

در بخش های بعدی به طور مفصل درباره ی آرایه ها صحبت خواهیم کرد.

اشیاء در PHP :

در دنیای پیرامون خود اشیاء زیادی وجود دارند مثلا خودرو و …

تمامی این اشیاء دارای خصوصیات و رفتارهایی هستند. در دنیای برنامه نویسی هم دقیقا چنین مفهمومی وجود دارد (برنامه نویسی شی گرا) که با استفاده از کلاس ها و اشیاء می توانیم به این مفهوم برسیم.

از آنجایی که برنامه نویسی شی گرا مبحث مفصلی است در این قسمت فقط یک نمونه کد از این سبک برنامه نویسی می آوریم ولی اگر با این کدها آشنا نیستید نگران نباشید. در ادامه ی دوره حتما به طور مفصل در این باره بیشتر صحبت می کنیم.

همانطور که قبلا گفتیم ، در PHP نیازی نیست که متغیرها را قبل از استفاده تعریف کنیم بلکه متغیرها زمانی که مقدار دهی می شوند ، به وجود می آیند. ولی این موضوع در مورد متغیرهایی که از نوع شی هستند صادق نیست بلکه ما باید قبل از استفاده از این نوع متغیرها ، آن ها را تعریف کنیم.

در مثال زیر ابتدا با استفاده از مفهوم کلاس ، یک پیکربندی کلی از اشیایی که قصد داریم از روی این کلاس بسازیم ، ایجاد می کنیم. این کلاس شامل ویژگی ها و رفتارهایی است که شی مورد نظر دارد. پس از اینکه کلاس مورد نظر را ساختیم با استفاده از کلمه ی کلیدی new یک نمونه از این کلاس ایجاد می کنیم. پس از اینکه نمونه مورد نظر خود را ایجاد کردیم می توانیم از ویژگی ها و رفتارهای موجود در این شی استفاده کنیم :

در ادامه ای این دوره با مفاهیم کلاس ، شی ، ویژگی ، متد ، برنامه نویسی شی گرا و … بیشتر آشنا می شویم.

داده ای از نوع تهی (Null) در PHP :

داده هایی که از نوع تهی هستند ، داده های خاصی هستند که تنها می توانند مقدار NULL را بگیرند.

متغیر از نوع تهی ، متغیری است که مقدار null را در خود دارد.

متغیرهایی که بدون مقدار دهی ایجاد می شوند ، به صورت خودکار مقدار null را می گیرند. وبه همین ترتیب می توان متغیرها را با دادن مقدار null خالی کرد :

داده های از نوع منبع :

برخی از توابع پایگاه داده متغیرهایی از نوع منبع (resource) را ارائه می دهند. این متغیرها توسط توابع ارائه می شوند و تغییر دادن آن ها به صورت مستقیم امکان پذیر نمی باشد ، از این رو ما هم به تفسیر و توضیح این نوع از داده ها به طور مفصل نمی پردازیم.

 

 

کلیه حقوق مدرسه مجازی وب متعلق به گروه طراحی وب نگار میباشد.کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.