آموزش رایگان php
جلسه دوم

نصب PHP 5 و آماده سازی محیط کار

برای شروع به برنامه نویسی با PHP می توانیم: از یک سرور یا هاست که از PHP و MySQL پشتیبانی می کند استفاده کنیم. یک سرور محلی (local) بر روی کامپیوتر خود نصب کنیم و با نصب PHP و MySQL بر روی آن ، از آن استفاده کنیم. هر دو روش فوق ، کاملاً کاربردی […]

برای شروع به برنامه نویسی با PHP می توانیم:

هر دو روش فوق ، کاملاً کاربردی هستند ولی بسته به نیاز خود باید یکی از این دو را انتخاب کنیم. در صورتی که برنامه ی کاربردی نوشته شده به زبان PHP آماده ی کار در بستر وب باشد (production) روش اول بهترین گزینه است ولی در صورتی که در حال توسعه ی برنامه ی کاربردی خود هستیم (development) روش دوم بهترین گزینه است.

 

استفاده از هاست یا سروری که PHP را پشتیبانی کند :

در صورتی که سرور یا هاست شما از PHP پشتیبانی می کند شما نیاز به انجام کار خاصی ندارید.

تنها کافی است فایلی با پسوند .php ایجاد کنید و آن را در ریشه (root) ی سرور یا هاست خود قرار دهید ، خود سرور به طور خودکار شروع به پردازش کدهای PHP می کند و شما نیاز به هیچگونه نصب یا استفاده از ابزار اضافه نخواهید داشت.

از آنجایی که PHP یه زبان برنامه نویسی کاملا رایگان است بیشتر سرورها و هاست ها با قیمت کم از آن پشتیبانی می کنند.

 

استفاده از PHP به صورت محلی بر روی کامپیوتر شخصی :

در صورتی که سرور یا هاست شما از PHP پشتیبانی نمی کند یا می خواهید برنامه ی خود را بر روی کامپیوتر شخصی اجرا و آزمایش کنید باید کارهای زیر را انجام دهید:

وبسایت رسمی PHP حاوی قسمتی برای نصب و راه اندازی PHP می باشد : http://php.net/manual/en/install.php

برای استفاده از PHP بر روی کامپیوتر شخصی خود باید سه مرحله ی فوق را به دقت انجام دهیم در غیر اینصورت سرور محلی ما به درستی کار نخواهد کرد .

به جای طی کردن سه مرحله ی فوق که مراحل نسبتا پیچیده ای هستند می توانیم از ابزارهای آماده ای که سه مرحله را به صورت خودکار انجام می دهند استفاده کنیم تا به جای درگیر شدن با مراحل نصب هر چه سریع تر به سراغ برنامه نویسی با PHP برویم.

در ادامه به معرفی یکی از معروف ترین این ابزارها به نام wamp می پردازیم:

آموزش کار با wamp:

کلیه حقوق مدرسه مجازی وب متعلق به گروه طراحی وب نگار میباشد.کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.