آموزش رایگان php
جلسه چهاردهم

توابع در PHP 5

توابع در PHP 5 : قدرت واقعی PHP مدیون توابع موجود در آن است. PHP بیش از ۱۰۰۰ تابع درونی دارد! تعریف توابع توسط برنامه نویس در PHP : علاوه بر توابع از قبل تعریف شده در PHP ، این قابلیت در PHP وجود دارد که برنامه نویس بتواند توابع مورد نیازش را شخصا بنویسد. […]

توابع در PHP 5 :

قدرت واقعی PHP مدیون توابع موجود در آن است. PHP بیش از ۱۰۰۰ تابع درونی دارد!

تعریف توابع توسط برنامه نویس در PHP :

علاوه بر توابع از قبل تعریف شده در PHP ، این قابلیت در PHP وجود دارد که برنامه نویس بتواند توابع مورد نیازش را شخصا بنویسد.

توابع بلوکی از کد هستند که به منطور خاصی نوشته شده اند و به صورت مدام در برنامه مورد نباز واقع می شوند.

توابع بلافاصله بعد از بارگذاری صفحه اجرا نمی شوند.

توابع هنگامی اجرا می شوند که صدا زده شوند.

نحوه ی ایجاد توابع در PHP :

برای ایجاد یک تابع در PHP از کلید واژه ی function استفاده می کنیم:

نکته : برای نامگذاری توابع ، از همان قوانین نامگذاری متغیرها استفاده می کنیم.

بهتر است در نامگذاری توابع از نام هایی استفاده کنیم که در بر گیرنده ی مفهومی از کاری که آن تابع را انجام میدهد ، داشته باشد.

نام توابع حساس به بزرگ یا کوچک بودن حروف نیستند (case-insensitive)

در مثال زیر تابعی با نام  writeMsg() ایجاد کرده ایم. علامت (}) نشان دهنده ی شروع تابع و علامت ({) نشان دهنده ی پایان تابع است. این تابع جمله ی “Hello world!” را در خروجی نمایش می دهد. برای صدا زدن تابع کافی است تا نام آن تابع را بتویسیم:

پارامترهای ورودی در توابع در PHP :

با استفاده از آرگومان های (arguments) توابع می توانیم داده ها را برای پردازش به توابع بدهیم. پارامترهای توابع شبیه متغیرها در PHP هستند.

پارامترهای توابع درست بعد از نام تابع و درون پرانتز قرار می گیرند. می توانیم به هر تعدادی که بخواهیم برای یک تابع پارامتر ورودی تعریف کنیم تنها کافی است تا این پارامترها را با کاما ( , ) از هم جدا کنیم.

در مثال زیر تابعی با یک آرگومان وروردی تعریف کرده ایم. هنگامی که تابع familyName() با دادن یک نام به عنوان ورودی صدا زده می شود ، این نام درون تابع استفاده می شود و نتیجه چاپ چندین نام متفاوت با نام خانوادگی یکسان خواهد بود:

در مثال زیر از تابعی با دو آرگومان ورودی استفاده کرده ایم:

 

دادن مقدار پیش فرض به آرگومان های ورودی توابع در PHP :

مثال زیر نحوه ی استفاده از توابع با آرگومان هایی دارای مقدار پیش فرض را نشان می دهد. وقتی تابعی که دارای مقدار پیش فرض برای آرگومان های خود است را بدون دادن مقدار به آن آرگومان ها استفاده می کنیم ، مقدار پیش فرض داده شده به تابع درون کدهای تابع استفاده می شود:

 

بازگرداندن مقادیر در توابع PHP :

اگر بخواهیم از توابع خروجی بگیریم باید از کلمه ی کلیدی return استفاده کنیم:

 

کلیه حقوق مدرسه مجازی وب متعلق به گروه طراحی وب نگار میباشد.کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.