بهترین ساختار پیوند های یکتا برای وردپرس کدام است ؟
بهترین ساختار پیوند یکتای وردپرس permalink چیست؟

بهترین ساختار پیوند های یکتا برای وردپرس کدام است ؟

در این مطلب به بررسی بخش پیوند های یکتای وردپرس و ساختارهای در دسترس می پردازیم و در نهایت بهترین ساختار رو در تنظیمات permalink وردپرس معرفی خواهیم کرد .

لینک ها از ساختار های مهم و اساسی اینترنت هستن ، فکر می کنم تا مدت ها هیچ جایگزینی برای لینک های عادی صفحات وب پیدا نشه ، هر لینک یه مشخصه خاص هست که به یه صفحه خاص توی اینترنت هدایت میشه ، البته اگه همچین صفحه ای وجود داشته باشه .

لینک های توی وب به منزله اسم و فامیلی اشخاص هستن و اعتبار هر لینک درست مثل اعتبار هر اسم به یک مشخصه بستگی داره ، اعتبار اسم ها به شخصیتشون هست و اعتبار لینک ها به ارزش و محتوای صفحاتشون ، هر چی وب سایت شما دارای محتوای بهتری باشه دامنه اصلی وب سایت و البته لینک های مطالب شما از ارج بیشتری توی نتایج جستجو برخوردار هستن ، برای مثال این صفحه لینک خاصی داره که بعدا توسط موتور های جستجو ثبت شده و بر اساس محتوای صفحه امتیازی بهش تعلق می گیره .

توی اکثر سیستم های مدیریت محتوا لینک ها بخش در حاشیه قضیه هستن و خیلی بهشون اهمیت داده نمیشه ، شما می تونید لینک مطالب رو دستی وارد کنید ، ورپرس از این قاعده مستثنی نیست و شما می تونید برای هر مطلب لینک دلخواه خودتون رو در نظر بگیرید به شرطی که تکراری نباشه ، اما وردپرس قابلیت های بهتری هم داره ، توی سیستم مدیریت محتوای وردپرس بخشی تعبیه شده که شما می تونید با استفاده از اون ساختاری پیش فرض برای لینک هاتون تعریف کنید که بدون نیاز به وارد کردن دستی لینک برای هر مطلب ، مطالب شما ساختاری که دوس دارید داشته باشن اما این ساختارها چی هستن و هر کدوم چه تفاوتی با بقیه دارن ؟ کدوم یکی از همه بهتره ؟

best-wordpress-permalink-1

اگه از بخش تنظیمات وب سایتتون وارد بخش پیوند های یکتا بشید با منظره ای شبیه به تصویر بالا مواجه میشید با این تفاوت که ممکنه یکی دیگه از گزینه های پیوند یکتا برای شما انتخاب شده باشه ، اینجا مشاهده می کنید که ساختار های متفاوتی به صورت پیش فرض در نظر گرفته شده ، مثلا لینک دادن به مطالب با توجه به آی دی ، با توجه به تاریخ و نام نوشته ، با توجه به ماه انتشار و نام نوشته ، عددی یا  فقط نام نوشته

همچنین بخشی با نام ساختار دلخواه وجود داره که شما می تونید ساختار مد نظر خودتون رو با ترکیب کلید های پیش فرض ایجاد کنید ، چند تا از کلید های پیش فرض به شرح زیر هستن :

%post_id% : آی دی مختص به مطلب شما ( آی دی دو مطلب هیچ وقت یکسان نمیشه )

%year% : سال نوشته شدن مطلب

%monthnum% : ماه نوشته شدن مطلب

%day% : روز نوشته شدن مطلب

%postname% : نام نوشته

%category% : دسته مطلب

 

 

بهترین ساختار برای پیوند های یکتا :

همون طور که دیدیم ساختار های متفاوتی در دسترس شما هست و شما می تونید با توجه به وب سایت خودتون هر کدوم رو انتخاب کنید یا اینکه ساختار جدیدی رو ایجاد کنید اما پیشنهاد ما استفاده از ساختار نام مطالب هست چرا که توی نتایج جستجو آدرس مطلب شما هم نمایش داده میشه و اگه حاوی کوئری جستجو شده باشه هایلایت و رنگی میشه که در ورودی شما تاثیر گذار خواهد بود ، به طور کلی برای پیوند های یکتا پیشنهاد میشه که :

برای وب سایت های شرکتی : شما می تونید از هر نوع ساختاری استفاده کنید اما بهتره از ساختار نام مطلب استفاده کنید و چون در این وب سایت ها تعداد مطالب معمولا کم و ایستا هست استفاده از ساختار نام به تنهایی کافیه ، می تونید گزینه نام نوشته رو انتخاب کنید یا اینکه توی بخش ساختار دلخواه عبارت /%postname%/ رو وارد کنید .

برای وب سایت های تفریحی ، دانلود و هر نوع وب سایت با مطالب زیاد : برای این وب سایت ها بهتره که شما از ساختار نام همراه با آی دی مطالب استفاده کنید چرا که به دلیل تعداد بالای مطالب ممکنه دو مطلب شما لینک یکسانی پیدا کنه (البته وردپرس با اضافه کردن عدد این مشکل رو حل می کنه) و وجهه خوبی نخواهد داشت . برای ایجاد این ساختار توی بخش ساختار دلخواه عبارت /%post_id%/%postname%/ رو وارد کنید .

 

نکته مهم : تغییر ساختار پیوند های یکتا باعث از بین رفتن لینک های قبلی میشه و اگه مطلبی از وب سایت شما در گوگل ثبت شده باشه باعث میشه اون مطلب گم بشه و در صورت ایندکس مجدد ممکنه رتبه قبلش بهش تعلق نگیره پس تغییر پیوند های یکتا برای وب سایت هایی که تعداد مطالب زیادی دارن و یا وب سایت هایی که به صورت پیش فرض خوب نتیجه گرفتن اصلا پیشنهاد نمیشه .

اما اگه شما وب سایت نو پایی دارید بهتره همین الان دست به تغییر پیوند های یکتا بزنید چون بعدا این کار تقریبا غیر ممکن هست و عواقب سنگینی هم در پی خواهد داشت .

مدرسه مجازی آموزش طراحی وب

پوریا زارعی

پوریا زارعی هستم ، سه چهار سالی میشه که مطالب طراحی و توسعه حوزه وب رو دنبال می کنم و دو سال اخیر هم به فعالیت تو همین حوزه مشغول بودم ، این روزا بیشتر سعی می کنم تجربه ها و دانسته هام رو از طریق انتشار مطالب با همه به اشتراک بزارم به همین خاطر هم برای وب نگار نویسندگی می کنم

بدون دیدگاه ثبت شده
دیدگـاه شمـا چیستـــ ؟

برای ارسال دیدگاه ابتدا وارد شوید.